Wokół meczu Piast – Red Dragons

Znalezione obrazy dla zapytania wokol meczu red dragons

Po dwóch tygodniach przerwy od Futsal Ekstraklasy wracamy do gry. W niedzielę zostanie rozegrany mecz 16. kolejki pomiędzy Piastem Gliwice a naszą ekipą. Zapraszamy do przeczytania garści ciekawostek związanych z tym meczem.

 

Piastowe początki

Futsalowa drużyna Piasta Gliwice została powstała w czerwcu 2016 roku. Nastąpiło to w wyniku fuzji dwóch gliwickich drużyn, które występowały w najlepszej polskiej lidze w rozgrywkach 2015/16 – Nbitu Gliwice i GAF Omega Gliwice. W swoim debiutanckim sezonie w Futsal Ekstraklasie (2016/17), Piast zajął 6. miejsce. Rok temu (sezon 2017/18) gliwiczanie zajęli 5. pozycję. W obu wymienionych powyżej sezonach znaleźli się w tabeli jedno oczko przed nami. Prezesem Piasta jest Jarosław Jenczmionka a trenerem dobrze nam znany Klaudiusz Hirsch.

 

Gliwice i futsal

Gliwice mają bardzo bogatą historię futsalową. Pierwsze, historyczne rozgrywki 1. ligi Futsalu (odpowiednika obecnej Futsal Ekstraklasy) zostały zdominowane przez dwie gliwickie ekipy. PA Nova Gliwice został mistrzem Polski a Jard Gliwice wicemistrzem. Było to w sezonie 1994/95. PA Nova Gliwice łącznie zdobyło aż 5 tytułów mistrza Polski, a ostatni z nich w 2008 roku. Królami strzelców z Gliwic byli między innymi: Błażej Korczyński w 2008 roku czy Rafał Franz w 2009. Obaj reprezentowali PA Nova Gliwice.

 

Odbijają się od dołu

Przed rozpoczęciem sezonu, Piast stawiany był w gronie faworytów do zdobycia medalu. Jednak po 11 kolejkach rundy jesiennej zajmowali odległe, 10. miejsce w ligowej tabeli. Piast wygrał w pierwszej rundzie jedynie z Pogonią, Clearexem i AZS-em UŚ Katowice. Pozostałe spotkania przegrywali, często jedną czy dwoma bramkami. W pierwszej rundzie okazaliśmy się lepsi od Piasta i wygraliśmy w 5. kolejce w Pniewach 2-0. Bramki zdobywali: Roman Vakhula i Adam Wachoński.

 

Nie próżnowali zimą

Po nieudanej jak na Piasta rundzie jesiennej, Piast był aktywny na rynku transferowym w przerwie świątecznej. Do drużyny z Gliwic dołączyli: Dmytro Pidczenko, Dominik Śmiałkowski, Douglas i Maciej Rozmus. Z Piasta odeszli natomiast Roberto Terol Camacho, Maciej Steindor i Michał Lebiedziński.

 

Na szóstkę

Podczas gdy nasza ekipa dwukrotnie przegrała w rundzie rewanżowej (przeciwko Clearexowi i FC Toruń), gliwiczanie zdobyli w tym czasie komplet 6 punktów. Piast wygrał wyjazdowy mecz przeciwko AZS UG Gdańsk 9-3 i u siebie z MOKS-em Białystok 3-2. Z 15 punktami Piast znajduje się na 9. miejscu w ligowej tabeli, jednak do 6. miejsca (Red Dragons) traci zaledwie jedno oczko. Dodatkowo w Pucharze Polski Piast okazał się lepszy w 1/16 od Tęczy Krosno Odrzańskie (zwycięstwo 4-2) i w 1/8 zmierzy się z Futsal Team Brzeg.

 

Strzelcy Piasta

Na dwóch zawodników Piasta należy zwrócić szczególną uwagę. To: Sergio Parra i Rafał Franz (na zdjęciach poniżej). Obaj zawodnicy zdobyli do tej pory 7 bramek dla swojego zespołu. Dla porównania: najlepszy egzekutorzy w naszej drużynie to póki co Adrian Skrzypek (8 trafień) i Roman Vakhula (5 bramek).

Znalezione obrazy dla zapytania sergio parra futsalZnalezione obrazy dla zapytania rafal franz futsal

fot. Piast Gliwice (piast.gliwice.pl)

 

Bilans z Piastem

Piast występuje w Ekstraklasie od sezonu 2016/17. Od tego czasu zanotowaliśmy korzystny dla nas bilans 3-1-2 (3 nasze zwycięstwa, 1 remis i 2 wygrane Piasta). Nasze zwycięstwa z Piastem odnosiliśmy w zeszłym sezonie: 2-0 w starciu wyjazdowym, 4-3 w Pniewach (bramka Jakuba Budycha w samej końcówce meczu) i w obecnych rozgrywkach 2-0.

 

Nasze wizyty w Gliwicach

Nbit Gliwice, GAF Omega Gliwice i Piast Gliwice – odkąd występujemy w Futsal Ekstraklasie, mierzyliśmy się z trójką podanych rywali. Nasze wizyty w Gliwicach zwykle kończyły się dobrze. Jedyną porażkę odnieśliśmy w naszym debiutanckim sezonie (2014/15). Przegraliśmy wówczas z GAF-em Omega 1-4. Kolejne sezony to: zwycięstwa nad Nbitem 3-0, GAF-em 4-2, remis z Piastem 2-2 i zwycięstwo z Piastem 2-0. Dotychczasowy bilans starć w Gliwicach to zatem: 3-1-1 (3 nasze zwycięstwa, 2 remis i 1 porażka).

 

Z Klaudiuszem na remis

Warto wspomnieć o dwóch osobach z Piasta związanych z Pniewami. Są to trener Piasta Klaudiusz Hirsch i zawodnik Rafał Franz, którzy świętowali tytuły mistrza Polski zdobywane przez Akademię FC. Z ciekawości śledzimy też bilans spotkań z ekipami prowadzonymi przez utytułowanego trenera. To czwarty sezon, w którym mierzymy się z drużynami Hirscha. W sezonach 2015/16 i 2016/17 prowadził FC Toruń a w latach 2017/18 i obecnie jest trenerem Piasta. Bilans starć: Red Dragons – Klaudiusz Hirsch jest remisowy (4 zwycięstwa nasze, 4 trenera Hirscha).

Znalezione obrazy dla zapytania klaudiusz hirsch piast

fot. Piast Gliwice (piast.gliwice.pl)

 

Wraca Dominik

Reprezentacja Polski rozgrywała w miniony weekend sparingowy dwumecz z reprezentacją Rosji. W obu spotkaniach wystąpił nasz etatowy kadrowicz – Dominik Solecki. Polacy przegrali 1-2 i zremisowali 2-2 w podanych meczach.

 

Bez kapitana

Piotr Błaszyk z powodu otrzymania czwartej żółtej kartki w poprzednim meczu ligowym z FC Toruń nie wystąpi w niedzielnym meczu z Piastem Gliwice. W przypadku ujrzenia kartki przez: Adriana Skrzypka, Łukasza Frajtaga, Romana Vakhuli czy Oskara Stankowiaka – podani zawodnicy będą pauzować w naszym następnym meczu (w Katowicach przeciwko AZS-owi UŚ).

 

Słaby początek

16 punktów na tym etapie rozgrywek to drugi nasz najgorszy wynik w historii występów w Futsal Ekstraklasie. Do tej pory po pierwszych 13 kolejkach sezonu gromadziliśmy kolejno: 18 punktów (sezon 2014/15), 13 (2015/16), 21 (2016/17), 18 (2017/18) i teraz 16 punktów.

 

Sędziowie z Krakowa

Sławomir Steczko i Wojciech Curyło będą arbitrami niedzielnego meczu. Pomagać im będą: Tomasz Wanicki z Knurowa i Roman Białek z Gliwic. Sędzia Steczko nie jest dla nas szczęśliwy w tym sezonie. „Gwizdał” już nam w Bielsku-Białej przeciwko Rekordowi i w Chorzowie przeciwko Clearexowi. Oba spotkania wysoko przegraliśmy (z Rekordem 0-6, z Clearexem 1-8).

 

Stawiają na gospodarzy

Na STS-ie wyżej stoją notowania Piasta. Kurs na zwycięstwo gospodarzy wynosi 1,9. Za remi płaci się 4,50, a na nasze zwycięstwo 2,76. Początek spotkania w niedzielę, 10 lutego od godziny 16:00 w Arena Gliwice przy ulicy Akademickiej 50.