Podsumowanie roku 2020

Szalony rok 2020 dobiega końca, a co za tym idzie – warto podsumować w liczbach to, co się w nim działo.

Przypomnijmy, że w połowie marca rozgrywki Futsal Ekstraklasy zostały przerwane i 7 zaplanowanych spotkań ubiegłego sezonu ostatecznie nie odbyło się. Graliśmy zatem do 7 marca i od 6 września, zatem przez pół roku odpoczywaliśmy od futsalowych emocji.

OGÓLNY BILANS 2020 ROKU:

Liczba zwycięstw: 8
Liczba remisów: 7
Liczba porażek: 7

Na 22 spotkań rozegranych przez Red Dragons złożyło się: 21 meczów w rozgrywkach ligowych w Futsal Ekstraklasie i 1 mecz w Pucharze Polski.

Do przerwy związanej z pandemią rozegraliśmy 6 meczów (2 zwycięstwa, 2 remisy i 2 porażki), po przerwie 16 (6 zwycięstw, 5 remisów, 5 porażek).

Dla porównania – w 2019 roku mieliśmy bilans: 11 zwycięstw, 6 remisów, 14 porażek.

BILANS BRAMEK:

Bramki zdobyte 72 3,27 bramek na mecz
Bramki stracone 69 3,14 bramek na mecz

Cieszy szczególnie to, że więcej mamy bramek zdobytych niż straconych.

Dla porównania: w 2019 roku zdobyliśmy 3,19 bramki na mecz i straciliśmy 3,87. Liczby w tym roku są zatem lepsze w obu statystykach.

Liczba porażek: 4

Rozegraliśmy aż 4 mecze więcej na wyjeździe niż w Pniewach. I co ciekawe lepsze wyniki osiągaliśmy będąc w delegacji.

W Pniewach długo nie mogliśmy wygrać meczu. Od 3 listopada 2019 roku do 15 listopada 2020 mieliśmy serię 9 kolejnych spotkań bez zwycięstwa we własnej hali.

11. Dawid Kubiak 1

Jak co rok – najlepszy jest Mateusz Kostecki. „Kostek” w 2019 roku zdobył aż 38 bramek (1,23 na mecz). Teraz z racji mniejszej liczby meczów ma ich „tylko” 21, co daje 0,95 trafenia na spotkanie, co i tak jest świetnym wynikiem.

Wynik na podium dla dwóch podstawowych zawodników trenera Frajtaga – Andreya Baklanova i Patryka Hołego.

Delikatny regres w porównaniu z zeszłym rokiem zanotował Adrian Skrzypek (0,55 bramki na mecz w 2019 roku, teraz 0,36), jednak i tak zawsze na jego bramki w kluczowych momentach możemy liczyć.

Dobry wynik osiągnął Gracjan Miałkas, a swoją historię strzelecką zaczął tworzyć Bartłomiej Gładyszewski.

NAJLEPSZE MECZE

Na koniec postanowiliśmy też przedstawić skróty naszych najlepszych meczów w 2020 roku. Warto pamiętać to, co dobre, dlatego też o najgorszych spotkaniach zapominamy.

Na początek Pniewy, mecz styczniowy i starcie z odwiecznym rywalem – Gattą Zduńska Wola. Wstawione zostało to spotkanie, głównie ze względu na dramaturgię. Cztery razy Gatta wychodziła na prowadzenie, cztery razy odrabialiśmy straty. Na uwagę zasługuje szczególnie fenomenalna bramka Nukriego Chumburidze tuż przed przerwą.

FUTSAL EKSTRAKLASA 2019/20 18 STYCZNIA 2020
RED DRAGONS GATTA ZDUŃSKA WOLA 4-4
WACHOŃSKI 6, CHUMBURIDZE 19, BAKLANOV 30, SILAGAVA 39 – SZYMCZAK 6 (K), MARCINIAK 13, 34, KRAWCOW 27

Przenosimy się do Torunia. Rywale stłamsili nas w pierwszej połowie. Męczyliśmy się, a bramka Łukasza Błaszczyka była co chwilę ostrzeliwana. Efektem zasłużone, choć minimalne zwycięstwo toruanian w pierwszej odsłonie 2-1. Ale po przerwie nastąpił koncert Red Dragons. Najpierw do wyrównania doprowadził niezawodny Mateusz Kostecki, a od 35. minuty zdobyliśmy jeszcze 4 kolejne bramki i wygraliśmy 6-2.

FUTSAL EKSTRAKLASA 2019/20 15 LUTEGO 2020
FC TORUŃ RED DRAGONS 2-6

KRIEZEL 4, ZBORALSKI 11 – KOSTECKI 2, 24, 35, WACHOŃSKI 35, SILAGAVA 36, BŁASZYK 39

Remis w Lubawie traktujemy jak zwycięstwo. O tym, jak mocny jest Constract nie trzeba chyba nikogo przekonywać. A zaczęło się dla nas bardzo dobrze od bramek Patryka Hołego i Gracjana Miałkasa. Rywale oczywiście ruszyli zaciekle do odrabiania strat. Do 24 minuty było już 3-2 dla lubawian, ale my się nie poddaliśmy. W jednej z ostatnich akcji spotkania Patryk Hoły doprowadził do remisu w grze z wycofanym bramkarzem. Pod koniec meczu Piotr Błaszyk jeszcze obejrzał czerwoną kartkę, ale na szczęście udało się dowieźć remis z bardzo trudnego terenu.

FUTSAL EKSTRAKLASA 2020/21 7 LISTOPADA
CONSTRACT LUBAWA RED DRAGONS 3-3
VITINHO 16, PEDRO HENRIQUE 19, 24 – HOŁY 2 (K), 40, MIAŁKAS 11

Tydzień po meczu w Lubawie graliśmy w Pniewach z Clearexem. Dodatkowym smaczkiem tego pojedynku był fakt, że spotkanie to było transmitowane w telewizji nSport+. Do przerwy prowadziliśmy 2-1 po bardzo wyrównanym spotkaniu. Clearex atakował i stwarzał sobie sytuacje, ale skuteczność była po naszej stronie. Po przerwie podwyższył Adrian Skrzypek i przy stanie 3-1 rywale wycofali bramkarza. Nie poradzili sobie jednak w tym elemencie gry, a my trzema bramkami dobiliśmy jeszcze chorzowian.

FUTSAL EKSTRAKLASA 2020/21 15 LISTOPADA
RED DRAGONS CLEAREX CHORZÓW 6-1
MIAŁKAS 9, KOSTECKI 12, 38, SKRZYPEK 25, 38, KUBIAK 39 – LESZCZAK 13

W połowie grudnia udaliśmy się do Białegostoku na mecz z MOKS-em. Nie było mowy o lekceważniu rywala, ale jechaliśmy tam podbudowani ostatnimi dobrymi wynikami, również świadomi dobrej formy. Do przerwy prowadziliśmy 2-1 po bramkach Adriana Skrzypka i Mateusza Kosteckiego. Rywale przeszli do ataku pozycyjnego, ale nie mieli pojęcia, jak poradzić sobie ze świetną defensywą naszego zespołu. Po zmianie stron kontynuowaliśmy dobrą dyzpocycję tego dnia i dołożyliśmy jeszcze 5 bramek.