5 lat Łukasza w Ekstraklasie

Koniec sezonu to czas podsumowań. Jesteśmy winni jeszcze jednej statystyki – tej, która bezpośrednio dotyczy naszego trenera Łukasza Frajtaga, który zakończył karierę zawodniczą.

 

Przypomnijmy, że 11 maja w Pniewach Red Dragons grał z MOKS-em Białystok w ramach 25. kolejki sezonu. Mecz o przysłowiową pietruszkę. Nasza drużyna była już pewna utrzymania na 3 kolejki przed końcem, MOKS mógł też czuć się bezpiecznie patrząc na wyścig żółwi Pogoni 04 Szczecin z AZS-em UG Gdańsk o uniknięcie spadku. Jednak nie to było najważniejszego tego dnia. W okolicach 10. minuty spotkania z boiska zszedł Łukasz Frajtag. To jednak nie była zwykła zmiana. Łukasz zapowiadał wcześniej, że tego dnia po raz ostatni pojawi się w koszulce Red Dragons jako zawodnik.

 

Łukasz na łamach futsalekstraklasa.pl tłumaczył swoją decyzję o zakończeniu kariery zawodniczej: Kilka rzeczy miało wypływ na to, że podjąłem teraz taką decyzję. Chciałem już wcześniej zakończyć swoją przygodę z futsalem jako zawodnik, ale przy naszym klubowym budżecie nie mogłem sobie na to pozwolić, ponieważ trudno byłoby znaleźć kogoś na zastępstwo. Fizycznie czuję się dobrze i młodo, jednak im człowiek starszy, tym częściej pojawiają się jakieś drobne urazy. W tym roku kończę 35 lat, więc nie mogę sobie pozwolić na dłuższe przerwy, bo organizm już inaczej reaguje i dłużej się regeneruje. Czułem już na boisku, że formy czasem brakuje i nie byłem już tak pewnym punktem tego zespołu jak wcześniej.“

Frajtag był jednocześnie zawodnikiem i trenerem Red Dragons od początku istnienia klubu. Od II ligi, przez dwa sezony w I lidze, aż po 5 sezonów w Futsal Ekstraklasie.

 

Popatrzmy na statystyki indywidualne Łukasza na przestrzeni ostatnich 5 lat (czyli w sezonach, kiedy Red Dragons grał w Ekstraklasie).

Sezon Liczba meczów Liczba bramek Liczba asyst
2014/15 23 11 3
2015/16 20 6 5
2016/17 23 3 6
2017/18 23 11 4
2018/19 20 5 6
RAZEM 109 36 24

 

36 bramek w 5 lat daje mu średnio 7,2 bramki na sezon i 4,8 asysty na sezon. Łukasz zdobywał jedną bramkę w co trzecim meczu, w którym grał. Świetny wynik strzelecki osiągał w dwóch sezonach: w debiutanckim 2014/15, kiedy to zajęliśmy ostatecznie 4. miejsce i w 2017/18, kiedy awansowaliśmy do „grupy mistrzowskiej”.

 

Oczywiście Łukasz cały czas jest z nami jako trener i po raz pierwszy w swojej karierze nie będzie łączył funkcji trenera i zawodnika. Tym razem poświęci się tylko i wyłącznie szkoleniu zawodników i przygotowaniem ich do sezonu.