Wokół meczu MOKS - Red Dragons

Zapraszamy do kolejnej części zapowiedzi meczu - cykl „wokół meczu”. Przed nami mecz z MOKS-em Słoneczny Stok Białystok. Ciekawostki, statystyki i wszelkie sprawy związane z rywalami i naszym zespołem zestawione w poniższym artykule. Zapraszam do lektury!

 

 

O MOKS-ie

W 1998 roku doszło do spotkania członków Międzyszkolnego Osiedlowego Klubu Sportowego (MOKS) „Słoneczny Stok”. Wówczas podjęto między innymi decyzję o wpisie do ewidencji uczniowskich klubów sportowych, co uważa się za rok założenia klubu. Przez niecałe 20 lat funkcjonowało w sumie 10 sekcji sportowych, z czego trzy futsalowe.

 

MOKS i futsal

Sekcja futsalowa MOKS-u powstała w 2006 roku. W 2008 roku MOKS wywalczył awans do I ligi futsalu. Jednak trzy lata później drużyna wycofała się z rozgrywek na tym poziomie. W 2014 roku drużyna futsalowa MOKS-u została reaktywowana a w sezonie 2016/17 wywalczyła historyczny awans do Futsal Ekstraklasy.

 

Dobre zeszłoroczne wrażenie

W swoim debiutanckim sezonie w Futsal Ekstraklasie, MOKS niemal do końca walczył o awans do czołowej szóstki sezonu (do grupy „mistrzowskiej”). Sezon zasadniczy zakończył na 7. miejscu, a ostatecznie zakończył sezon na 9. pozycji.  Jednak z dobrej strony pokazali się w Halowym Pucharze Polski w minionych rozgrywkach. Awansowali aż do finału, w którym ulegli z Rekordem 1-7. Po drodze pokonali między innymi Red Dragons. MOKS okazał się wówczas lepszy i wygrał z nami 5-1 w półfinale.  

 

Bilans na minus

Do tej pory z MOKS-em rywalizowaliśmy 3 razy. Bilans wypada korzystniej dla naszego niedzielnego rywala. MOKS wygrał 2 mecze, a raz my cieszyliśmy się ze zwycięstwa. Co ciekawe – za każdym razem, kiedy mierzyliśmy się z białostoczanami, jedna z drużyn wygrywała wyraźnie, różnicą minimum 4 bramek. Z MOKS-em wygraliśmy w Białymstoku 6-1, przegraliśmy u siebie 4-9 i ulegliśmy w półfinale Halowego Pucharu Polski w zeszłym sezonie 1-5. Bilans bramek: 15-11 na korzyść naszych najbliższych rywali. Najlepszymi strzelcami obu zespołów są: Adrian Skrzypek, Piotr Błaszyk (po 3 bramki) i  Vitalii Lisnychenko (MOKS, 4 bramki). Poniżej skrót z naszej ostatniej wizyty w Białymstoku i wygrany przez nas mecz 6-1.

 

MOKS w tym sezonie

W obecnym sezonie MOKS zgromadził do tej pory 7 punktów w 7 meczach. Białostoczanie zdobyli 17 bramek (mniej zdobył tylko Piast) i stracili 29 goli. W dotychczasowych meczach przegrali na wyjeździe z Rekordem 2-7, z AZS-em UŚ w takim samym stosunku, wygrali u siebie z Red Devils 3-1 i na wyjeździe z AZS-em UG Gdańsk 5-3, zremisowali na wyjeździe z Clearexem 3-3 i przegrali u siebie z Acana Orłem 1-6 i z Gattą 1-2 w Zduńskiej Woli. Czeka ich jeszcze zaległy mecz z Piastem u siebie. MOKS plasuje się na 8. miejscu.

 

Początki nasze i MOKS-u

W zeszłym sezonie po 7 meczach MOKS zgromadził 10 punktów. To o 3 oczka więcej niż w bieżących rozgrywkach. Natomiast jeśli chodzi o nasz zespół – to najlepsze pierwsze 8 kolejek w dotychczasowych pięciu sezonach w Futsal Ekstraklasie. Do tej pory mamy w bieżącym sezonie 14 punktów, a w przeszłości gromadziliśmy kolejno: 10 (sezon 2014/15), 13, 11 i 6 punktów.

 

Bez punktu na wyjeździe

Red Dragons jest póki co jedynym zespołem, który nie zdobył ani jednego punktu w meczach wyjazdowych w tym sezonie. Oczywiście wpływ na to miały dwa czynniki – graliśmy tylko dwa razy na wyjeździe (pozostałe 6 spotkań domowych) i to, że przeciwników mieliśmy nie byle jakich. Jechaliśmy do Torunia i Bielska-Białej, czyli medalistów poprzednich rozgrywek.

Jednak coś za coś. Z drugiej strony jesteśmy najlepiej punktującym zespołem w meczach domowych. Zgromadziliśmy 14 oczek w Pniewach.

 

Firańczyk kontra Skrzypek

Najlepszym strzelcem MOKS-u jest 21-letni Marcin Firańczyk. Młody zawodnik z Białegostoku imponował strzelecką formą w swoim debiutanckim sezonie w Futsal Ekstraklasie, czyli sezon temu. Zdobył wówczas 19 bramek. Poza nim w MOKS-ie w bieżącym sezonie 4 bramki zaliczył Mateusz Lisowski, 3 - Vitalii Lisnychenko, 2 -  Michał Osypiuk. Dla porównania w naszym zespole najlepiej w tym aspekcie wyglądają: Adrian Skrzypek (autor 6 bramek) i Roman Vakhula (3 bramek).

 

„Wycofka” MOKS-u

MOKS jest jedynym zespołem w Futsal Ekstraklasie, który w ataku pozycyjnym preferuje grę z lotnym bramkarzem. W tę rolę wciela się nominalny goalkeeper białostoczan – Norbert Jendruczek.

 

Zagrożony Łukasz

W przypadku otrzymania przez Łukasza Frajtaga żółtej kartki w niedzielę, nasz grający trener będzie pauzował w następnym meczu naszego zespołu. W 10. kolejce czeka nas mecz z Acana Orłem Jelcz – Laskowice w Pniewach.

 

Znani arbitrzy

Mecz MOKS-u z Red Dragons poprowadzą: Marcin Muszyński z Pabianic i Artur Mital z Mławy. Dla sędziego Muszyńskiego będzie to trzecie spotkanie z udziałem naszego klubu. Wcześniej prowadził nasze mecze z Rekordem w Bielsku - Białej i AZS-em UŚ w Pniewach. Pomagać im będzie Maciej Nowacki z Uhowa a arbitrem czasowym będzie Arkadiusz Brysiewicz z Jurowców.

 

Wierzą w nas

Jesteśmy minimalnym faworytem według STS-a. Kurs na zwycięstwo Red Dragons to 2,10. Za zwycięstwo MOKS-u bukmacher płaci 2,50, a remis 4,25. To piąty mecz z rzędu, w którym jesteśmy faworytem meczu.

12. KOLEJKA FUTSAL EKSTRAKLASY 2018/19

CLEAREX CHORZÓW

VS.

RED DRAGONS PNIEWY

12 STYCZNIA (SOBOTA), GODZINA DO USTALENIA

Search

2018  Red Dragons Pniewy - futsal is better   globbers joomla template