Wokół meczu Red Dragons - Red Devils

Zapraszamy na kolejną część „wokół meczu”. Tym razem garść ciekawostek o ekipie naszego najbliższego rywala, Red Devils Chojnice. Historia rywali, bilans naszych starć, kadra chojniczan i inne kwestie związane z poniedziałkowym mecze można przeczytać w poniższym artykule.

 

 

Wzorem Manchesteru

Początki Red Devils Chojnice sięgają roku 1995, kiedy to grupa sympatyków Manchesteru United powołała do życia amatorską drużynę o nazwie „Red Devils” (nazwa zaczerpnięta została od przydomku wspomnianej angielskiej ekipy piłkarskiej). „Czerwone Diabły” przez 11 lat występowały na szczeblu lokalnym.

 

Zastąpili Holiday

Na początku XXI wieku futsal w Chojnicach żył sukcesami ekipy Holiday Chojnice. Holiday w latach 2003-2006 dwukrotnie był trzeci i raz drugi w I lidze futsalu (odpowiedniku obecnej Futsal Ekstraklasy). Jednak problemy finansowe spowodowały, że w 2006 roku Holiday wycofał się z rozgrywek, a w ich miejsce do gry na szczeblu centralnym został zgłoszony Red Devils Chojnice, który niejako wypełnił lukę sympatykom chojnickiego futsalu.

 

Awanse i spadki

Po sezonie spędzonym w III lidze (odpowiednik obecnej II ligi) i rok później w II lidze (aktualnej I lidze) Red Devils Chojnice wywalczył awans do Ekstraklasy Futsalu w 2008 roku. Jednak w swoim debiutanckim sezonie 2008/09 chojniczanie zajęli ostatnie, 16. miejsce i pożegnali się z elitą. Nie na długo. W sezonie 2009/10 na zapleczu Ekstraklasy zmiażdżyli konkurencję i szybko wrócili do Ekstraklasy, w której grali nieprzerwanie aż do sezonu 2016/17 (przez 7 sezonów).

 

Sukcesy chojniczan

W sezonach 2010-2017 chojniczanie w większości przypadków zajmowali miejsca w środku stawki (6., 9., 8., 9., 4.). Jednak kluczowy okazał się sezon 2012/13, kiedy to Red Devils wywalczył 2. miejsce w rozgrywkach Futsal Ekstraklasy. Losy tego mistrzostwa są niezwykle ciekawe. W sezonie zasadniczym chojniczanie zajęli 6. miejsce. W fazie play-off większość osób nie dawała im większych szans w ćwierćfinale w starciu z wyżej notowanym Marwitem Toruń. Chojniczanie na przekór wszystkim wygrali dwa pierwsze mecze, przegrali trzeci a z racji tego, że obowiązywał handicap dla drużyn wyżej notowanych, to w decydującym starciu Red Devils wygrali 4-1 i awansowali do półfinału. W tej fazie mierzyli się z Gattą. Pierwszy mecz zduńskowolanie wygrali pewnie 6-0. Ale trzy kolejne mecze należały do Red Devils (zwycięstwa 4-3, 4-3 i 4-2) i to chojniczanie awansowali do finału. W nim wiślacy wprawdzie wygrali wszystkie 3 mecze, ale w każdym z nich "Czerwone Diabły" wysoko postawili poprzeczkę i wygrali dwa razy po serii rzutów karnych. W 2016 roku Red Devils po dobrym sezonie w Futsal Ekstraklasie, w którym ostatecznie zajął 4. miejsce, ukoronował ten rok zdobyciem Halowego Pucharu Polski. W rozgrywkach 2016/17 pożegnali się z Ekstraklasą, by po roku do niej powrócić.

 

Dominik i Łukasz pomogli

Zawodnikami, którzy wiedzą, co to gra zarówno w Red Dragons jak i w Red Devils są: Dominik Solecki i Łukasz Błaszczyk (na zdjęciach poniżej). Obaj spędzili w Red Devils dwa sezony, które zostały zwieńczone wspomnianymi srebrnymi medalami. Zarówno Dominik jak i Łukasz mocno podnieśli swoje umiejętności futsalowe (co świadczy o powołaniach do reprezentacji obu zawodników w czasach, gdy występowali w „Czerwonych Diabłach). W 2014 roku obaj zawodnicy nie przedłużyli umów z Red Devils i przenieśli się do… Red Dragons Pniewy.

 

 

Kadra Diabłów

Pierwszym trenerem Red Devils jest Jakub Mączkowski. Kadra chojniczan opiera się polsko-ukraińskich zawodnikach. Wśród tej pierwszej grupy można wyróżnić Łukasza Sobańskiego, Patryka Laskowskiego, Jakuba Mączkowskiego, natomiast z „ukraińskiej” grupy”: Yevhena Moroza, Andriia Burdiuha czy Vitlya Kolesnika. Warto jeszcze zwrócić uwagę na Portugalczyka – Bernardo Appletona Cruza. Do tej pory najwięcej trafień dla Red Devils w bieżących rozgrywkach zdobyli: Przemysław Laskowski i Andrii Burdiuh. Ten drugi nie grał w ostatnim meczu ligowym z Gattą, bowiem pauzował za nadmiar żółtych kartek.

 

Ze zmiennym szczęściem na początek

Red Devils w tym sezonie w dotychczasowych sześciu kolejkach: wygrał na początek na wyjeździe z AZS-em UŚ Katowice 3-1, przegrał w Chorzowie z Clearexem 1-7, zremisował w Chojnicach z AZS-em UG Gdańsk 5-5, przegrał w Białymstoku z MOKS-em 1-3, wygrał u siebie z Acana Orłem 4-2 i przegrał 2-6 z Gattą w Zduńskiej Woli. Z 7 punktami plasują się obecnie na 9. miejscu w Futsal Ekstraklasie.

 

Bilans dla chojniczan

Z Red Devils Chojnice mierzyliśmy się do tej pory 7 razy (w sezonach 2014/15, 2015/16 i 2016/17). Bilans naszych starć wypada korzystniej dla naszych rywali. Chojniczanie wygrali 3 bezpośrednie mecze (w tym jeden w Pucharze Polski), 3 razy padł remis i 1 raz wygraliśmy my. Najlepszymi strzelcami z obu stron są: Oleksandr Bondar (Red Devils) i Adam Wachoński – 3 po trafienia.

 

Jedyne zwycięstwo

Nasze jedyne do tej pory zwycięstwo nad Red Devils miało miejsce 3 grudnia 2016 roku w Pniewach. W tym sezonie (2016/17) chojniczanom nic się nie udawało. Z dorobkiem zaledwie 1 punktu w 10. kolejce sezonu przyjechali do Pniew. Naszą przewagę optyczną udało się udokumentować golem w 13. minucie. Wówczas Szymon Piasek wykończył akcję Oskara Stankowiaka. Dwie minuty później Adam Wachoński po składnej akcji dobił rywali. 

 

Zmiana w terminarzu

Pierwotnie, po ukazaniu się terminarzu, mecz miał się odbyć w Chojnicach. Jednak w wyniku przetasowań i wystosowanej prośby ekipy Red Devils, mecz ostatecznie zostanie rozegrany w Pniewach. Będzie to trzeci z czterech meczów z rzędu w naszej hali kolejka po kolejce. Może to i dobrze, że zagramy u siebie, bowiem od początku tego sezonu w Pniewach jesteśmy niepokonani (zwycięstwa z Clearexem i Piastem i remisy z Pogonią i AZS-em UŚ).

 

Sędziowie i kursy

Arbitrami meczu będą: Damian Jaruchiewicz i Grzegorz Wiercioch z Knurowa. Na linii pomagać im będzie Mateusz Tarnowy z Świebodzina a sędzią czasowym będzie Tomasz Nowicki z Szamotuł. To pierwszy mecz arbitrów z Knurowa z udziałem Red Dragons w tym sezonie. Kurs na zwycięstwo Red Dragons w STS-ie wynosi 1,75. Za remis płaci się 4,60, a za zwycięstwo Red Devils 3,10.

 

Z kamerami

Po raz pierwszy w tym sezonie gościć będziemy telewizję. Sportklub przeprowadzi bezpośrednią relację „na żywo” z wysokości trybun. Początek meczu w poniedziałek, 12 listopada o godzinie 20:00 w Hali OSiR w Pniewach.

8. KOLEJKA FUTSAL EKSTRAKLASY 2018/19

RED DRAGONS PNIEWY

VS.

AZS UG GDAŃSK

18 LISTOPADA (NIEDZIELA), GODZINA 18:00

Search

2018  Red Dragons Pniewy - futsal is better   globbers joomla template