Wokół meczu Red Dragons - AZS UŚ Katowice

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części cyklu „wokół meczu”. Tym razem naszym najbliższym rywalem jest zespół AZS UŚ Katowice. Garść ciekawostek na temat rywala, naszego dotychczasowego bilansu i różnych innych interesujących rzeczy będzie można przeczytać w poniższym artykule.

 

Katowickie początki

W czerwcu 2002 roku postawiono, że od sezonu 2002/2003 sekcja Piłki Nożnej Halowej będzie uczestniczyła w rozgrywkach II ligi. Trenerem pierwszego zespołu KU AZS WSB był Janusz Vogtman. W sezonie 2004/05 nastąpiła fuzja WSB Chorzów z Klubem Uczelnianym AZS UŚ. Jednak na krótko. Od następnego sezonu drużyna powróciła do Chorzowa. W rozgrywkach na zapleczu Ekstraklasy, w sezonie 2007/08 WSB Chorzów było o krok od dołączenia do ligi złożonej z najlepszych zespołów w Polsce, bowiem wywalczyła miejsce gwarantujące grę w barażach o Ekstraklasę. W sezonie 2008/09 drużyna występowała już pod nazwą AZS UŚ Katowice, a awans do Ekstraklasy wywalczyła w 2012 roku.

 

Sezony AZS-u

AZS UŚ Katowice gra w Ekstraklasie nieprzerwanie od sezonu 2012/13. W ciągu tych 6 sezonów największym sukcesem katowiczan było dwukrotne zajęcia 8. miejsca w Ekstraklasie. Było to w sezonach 2014/15 i ubiegłym, 2017/18. Co roku znajdują się w dolnej części ligowej tabeli. AZS UŚ kończył sezony (od 2012/13) kolejno na miejscach: 10., 10., 8., 11., 9. 8. Red Dragons co roku kończył rozgrywki wyżej od katowiczan (miejsca: 4., 7., 7., 6.)

 

Pomoc z Gliwic

Nieco ponad dwa lata temu, w sezonie 2015/16 AZS UŚ Katowice został sklasyfikowany na 11. miejscu, co oznaczało spadek z najwyższej klasy rozgrywkowej. Jednak w wyniku połączenia się dwóch gliwickich ekip (GAF-u Omega i Nbitu) katowiczanie awansowali na 10. miejsce, dzięki czemu utrzymali się w szeregach Futsal Ekstraklasy. 

 

AZS UŚ obecnie

Trenerem zespołu z Katowic jest Miłosz Kocot. W składzie AZS-u występują między innymi: Krzysztof Piskorz i Adam Jonczyk, Robert Gładczak, Michał Dubiel, Daniel Wojtyna, Tomasz Szczurek czy z zawodnik z przeszłością w Akademii FC Pniewy – Jędrzej Jasiński (na zdjęciu poniżej). W sezonie 2018/19 katowiczanie przegrali na inaugurację u siebie z Red Devils Chojnice 1-3. Później odnieśli dwa zwycięstwa (wyjazdowe nad AZS-em UG Gdańsk 6-5 i domowe nad MOKS-em Białystok 7-2). W 4. Kolejce przegrali z drugim beniaminkiem, Acana Orłem Jelcz-Laskowice na wyjeździe 3-5. W minionej serii dość niespodziewanie pokonali wicemistrza Polski, Gattę 1-0.

 

Mocny początek AZS-u

W obecnym sezonie po pięciu kolejkach AZS UŚ znajduje się w ligowej tabeli na 4. miejscu i z 9 punktami na koncie ma 1 punkt straty do lidera. Jak się okazuje – to najlepszy początek sezonu katowiczan odkąd pojawili się w Ekstraklasie od sezonu 2012/13. Po 5. Kolejkach kolejnych sezonów gromadzili kolejno: 6 punktów, 5, 5, 6, 7, 6 i aktualnie 9.

 

„Na szóstkę”

Liderem klasyfikacji strzelców jest na tę chwilę Michał Marek z Rekordu. Jednak po piętach depczą mu dwaj zawodnicy naszego sobotniego rywala. To Krzysztof Piskorz i Adam Jonczyk, którzy od początku tego sezonu imponują strzelecką formą. Należałoby zwrócić uwagę przede wszystkim na tych dwóch zawodników.

 

Z Dominikiem i Robertem

Dominik Solecki (Red Dragons) i Robert Gładczak (AZS UŚ) wrócili ze zgrupowanie kadry, która w poniedziałek i wtorek rozegrała towarzyski dwumecz z Serbią. Polacy przegrali oba mecze (3-4 i 1-3).

 

Dużo remisów

Dotychczasowy bilans starć pomiędzy Red Dragons a AZS-em UŚ to 3-4-2 (3 nasze zwycięstwa, 4 remisy i 2 porażki naszego zespołu). W meczach w pniewskiej hali bilans jest dla nas korzystny (2-1-1), natomiast remisowy w Katowicach (1-3-1). Najwięcej bramek dla naszego zespołu w dotychczasowych meczach obu ekip zdobył Patryk Hoły (4 bramki, na zdjęciu poniżej) a dla rywali Jędrzej Jasiński (6 trafień).

 

Sezon przełamań

W zeszłym sezonie, 2017/18 doszło do pierwszego zwycięstwa AZS-u UŚ w Pniewach i… historycznej wygranej Red Dragons w Katowicach. Wspomnijmy ostatni raz, kiedy gościliśmy w naszej hali akademików. Nasza drużyna wyszła na prowadzenie za sprawą Patryka Hołego. Obie ekipy miały jeszcze kilka szans na zdobycie bramki w pierwszej połowie, ale ostatecznie ta sztuka udała się katowiczanom i Daniel Wojtyna doprowadził do wyrównania. Druga część dobrze ułożyła się dla gości. Bramkę na 1-2 zdobył Kamil Musiał. Kilka minut później swoje drugie trafienie w meczu zdobył Patryk Hoły i kiedy wydawało się, że pójdziemy za ciosem, goście wyprowadzili zabójczą kontrę, którą na bramkę zamienił samobójczym trafieniem Oskar Stankowiak.

 

Najwyższe zwycięstwo

W naszej krótkiej, 4-letniej historii było kilka miłych momentów. Jednym z nich z pewnością będzie jeden z meczów w pniewskiej hali w debiutanckim sezonie, 2014/15. Wówczas w ramach 15. Kolejki do Pniew przyjechał AZS UŚ. Spotkały się kluby, które były wówczas sąsiadami środka ligowej tabeli. Ostatecznie wygraliśmy ten mecz aż 9-1. Wynik spotkania otworzył Adrian Skrzypek, dopiero w 20. minucie. Jednak worek z bramkami na dobre otworzył się w drugiej części. Trafienia dla naszego zespołu zanotowali: Patryk Hoły, dwa razy Adrian Skrzypek, Szymon Piasek, Dominik Solecki, dwukrotnie Maciej Foltyn a także Patryk Zdankiewicz. Honorowe trafienie dla gości było autorstwa Rafała Krzyśki. Skrót tego meczu poniżej:

 

Odczarować niekorzystny bilans sędziów

Sędziami sobotniego meczu będą: Paweł Tokarewicz z Białegostoku i Marcin Muszyński z Pabianic. Asystować im będą: Szymon Michniewicz z Łodzi i Adrian Skorczak z Gostynia. Sędzia Tokarewicz był jednym z arbitrów naszego meczu z FC Toruń, a arbiter Muszyński z Rekordem. Oba te mecze przegraliśmy. Dla porównania – sędzia Muszyński prowadził dwa mecze z udziałem AZS-u UŚ w tym sezonie. Spotkania zarówno z AZS-em UG Gdańsk i MOKS-em Białystok katowiczanie wygrali.

 

Bukmacherzy w nas wierzą

Kurs na zwycięstwo naszej drużyny w STS-ie wynosi 1,70. Za remis płaci się 4,75, natomiast zwycięstwo gości 3,20. To trzeci domowy mecz z rzędu (po Pogoni i Piaście), w którym mamy niższy kurs od naszego rywala.

8. KOLEJKA FUTSAL EKSTRAKLASY 2018/19

RED DRAGONS PNIEWY

VS.

AZS UG GDAŃSK

18 LISTOPADA (NIEDZIELA), GODZINA 18:00

Search

2018  Red Dragons Pniewy - futsal is better   globbers joomla template