Wokół meczu Red Dragons – Piast

Niedzielna porażka z mistrzem Polski to już historia. Pora wymazać ten rozdział i skupić się na kolejnej przeszkodzie. W 5. kolejce Futsal Ekstraklasy zmierzymy się w Pniewach z Piastem Gliwice. Analiza rywala, bilans naszych starć i garść ciekawostek znajdziecie w poniższym artykule.

 

 

Początki Piasta

Futsalowa drużyna Piasta Gliwice została założona w czerwcu 2016 roku. Nastąpiło to w wyniku fuzji dwóch gliwickich drużyn, które występowały w najlepszej polskiej lidze w rozgrywkach 2015/16 – Nbitu Gliwice i GAF Omega Gliwice. W swoim debiutanckim sezonie w Futsal Ekstraklasie (2016/17), Piast zajął 6. miejsce. Rok temu (sezon 2017/18) gliwiczanie zajęli 5. Miejsce. W obu sezonach znaleźli się w tabeli 1 oczko przed nami. Prezesem Piasta jest pan Jarosław Jenczmionka a trenerem dobrze nam znany Klaudiusz Hirsch.

 

Od zawsze z sukcesami

Gliwice mają bardzo bogatą historię futsalową. Pierwsze, historyczne rozgrywki 1. Ligi Futsalu (odpowiednika obecnej Futsal Ekstraklasy) zostały zdominowane przez dwie gliwickie ekipy. PA Nova Gliwice został mistrzem Polski a Jard Gliwice wicemistrzem. Było to w sezonie 1994/95. PA Nova Gliwice łącznie zdobyło aż 5 tytułów mistrza Polski, a ostatni z nich w 2008 roku. Królami strzelców z Gliwic byli między innymi: Błażej Korczyński w 2008 roku czy Rafał Franz w 2009. Obaj reprezentowali PA Nova Gliwice.

 

Bilans z Piastem i gliwickimi ekipami

Drużyna Piasta Gliwice występuje w Futsal Ekstraklasie od sezonu 2016/17. W tym czasie zanotowaliśmy remisowy bilans 2-1-2 (2 nasze zwycięstwa, 1 remis i 2 wygrane Piasta). Najbardziej pamiętać będziemy oczywiście o zwycięstwach, a w szczególności o tej, która przytrafiła się w końcówce zeszłego sezonu, kiedy to przy stanie 3-3 i grze Piasta z wycofanym bramkarzem, Jakub Budych w ostatnich 13 sekundach meczu zdobył bramkę strzałem przez całe boisko. Skrót tego meczu poniżej. Gdyby natomiast wziąć pod lupę mecze z wszystkimi gliwickimi ekipami (Piastem, GAF-em Omega i Nbitem), to bilans jest dla nas korzystny. Wygraliśmy 6 meczów, 1 zremisowaliśmy i 4 razy przegraliśmy.

 

Pełno zmian

W przerwie międzysezonowej w Piaście doszło do prawdziwej rewolucji kadrowej. Z klubem pożegnali się Mateusz Omylak, który odszedł do Clearexu, Adam Jonczyk, który zasilił AZS UŚ Katowice; w tym samym kierunku powędrował Krzysztof Piskorz. Odeszli także Zbigniew Mirga i Marcin Czech. Piast wzmocnił się nastomiast głównie nabytkami z Hiszpanii: Sergio Parra, Roberto Terol Camacho i Jose Luis Santiago Gutierrez to zawodnicy, którzy póki co grali w każdym meczu Piasta od początku tego sezonu. Gliwiczan wzmocnił także znany z występów między innymi w Akademii FC Pniewy Rafał Franz, solidny bramkarz Kamil Dworzecki a także Paweł Martyn.

 

Franek i Klaki wracają

Dla zawodnika Rafała Franza i trenera Piasta Klaudiusza Hirscha, obecnie reprezentujących barwy Piasta Gliwice, będzie to z pewnością sentymentalny powrót do Pniew. W latach świetności Akademii FC Pniewy obaj zdobywali tytuły mistrzów Polski (Hirsch jako trener trzy razy, Franz dwukrotnie).

Dwa tytuły mistrza Polski pamięta też oczywiście Dominik Solecki, który grał w zespole Akademii FC Pniewy, prowadzonym przez Klaudiusza Hirscha.

 

Korzystny bilans Hirscha

To już czwarty sezon z rzędu, w którym mierzymy się z ekipami Klaudiusza Hirscha. W minionych rozgrywkach prowadził ekipę Piasta, a w rozgrywkach 2015/16 i 2016/17 był trenerem FC Toruń. Bilans pojedynków: Klaudiusz Hirsch – Red Dragons Pniewy wypada korzystnie dla Klakiego. Wygrał 4 mecze i 3 razy z nami przegrał. Czas zrównać tę statystykę w najbliższą sobotę.

 

Lato Piasta

W przerwie międzysezonowej Piast rozegrał łącznie 7 sparingów. Na początku odnosił zwycięstwa nad akademicką reprezentacją Słowacji 3-2, Bazooka CH Uherske Hradiste 3-1 i Remedium Pyskowice 5-0, by na przełomie sierpnia i września uczestniczyć w Turnieju Futsal Masters. W nim Piast zajął ostatecznie ostatnie, 8. miejsce. Kolejno: zremisował 1-1 z KB United, przegrał 1-4 z Alga Bishkek, 0-6 z Uragan Iwano-Frankowsk i 2-3 z Sokołem Chmielnickij.

 

Gra lepsza niż wyniki

W dotychczasowych czterech kolejkach sezonu Piast rozegrał 3 mecze (mecz z MOKS-em został przełożony na połowę grudnia). Gliwiczanie nie zdobyli ani jednego punktu. Przegrywali kolejno z AZS-em UG Gdańsk 4-5 u siebie, 3-4 z Acana Orłem Jelcz-Laskowice również we własnej hali i 1-5 z Gattą w Zduńskiej Woli w ubiegłej kolejce. Prędzej czy później Piast powinien odpalić. Mamy nadzieję, że nie nastąpi to w sobotę.

 

Szpital w Piaście

Od początku tego sezonu zawodnicy Piasta zmagają się z urazami, które eliminują ich z gry. Paweł Martyn i Marek Bugański jeszcze nie pojawili się w ekipie z Gliwic, a kontuzje wyeliminowały z gry w ostatnim meczu Piasta z Gattą Przemysława Dewuckiego i Mateusza Omylaka.

 

Po jednym przedstawicielu

29 i 30 października reprezentacja Polski rozegra dwumecz towarzyski z Serbią. Powołanie na te spotkanie otrzymali: Dominik Solecki z naszego zespołu i Michał Widuch z Piasta Gliwice. Obaj reprezentanci zgrupowanie zaczną już od 25 października.

 

Rozjemcy ze Skierniewic i Łodzi

Dominik Cipiński ze Skierniewic i Marcin Gutowski z Łodzi poprowadzą sobotni mecz. Asystować im będą: Krzysztof Malinowski z Piły a także Mateusz Tarnowy ze Świebodzina jako sędzia czasowy. Zarówno sędzia Cipiński jak i Gutowski w tym sezonie jeszcze nie sędziowali meczów Red Dragons i Piasta.

 

Bukmacherzy w nas wierzą

STS za każdą postawioną złotówkę na nasze zwycięstwo płaci 1,85zł. Kurs na remis to 4,5, a na wygraną Piast 2,87.

8. KOLEJKA FUTSAL EKSTRAKLASY 2018/19

RED DRAGONS PNIEWY

VS.

AZS UG GDAŃSK

18 LISTOPADA (NIEDZIELA), GODZINA 18:00

Search

2018  Red Dragons Pniewy - futsal is better   globbers joomla template