Wokół meczu Red Dragons – Pogoń

W sobotę zostanie rozegrana 3. kolejka Futsal Ekstraklasa. Zmierzymy się z dobrze nam znanym zespołem Pogoni 04 Szczecin. Historia naszych występów jest dość odległa, bowiem pierwsze starcie datuje się na sezon 2011/12 i mecz w ramach 1/16 finału Pucharu Polski. Poniżej garść ciekawostek o rywalu, o naszym dotychczasowym bilansie, pamiętnych meczach i innych rzeczach, które są związane z naszym najbliższym meczem.

 

 

Początki Pogoni

Jak sama nazwa klubu sugeruje – klub Pogoń 04 Szczecin powstał w 2004 roku (2 sierpnia). Nastąpiło to w wyniku fuzji zespołów NPI Szczecin i Selfy Szczecin. Pogoń już w 2005 roku zadebiutowała w rozgrywkach 1 ligi Futsalu (odpowiednikowi obecnej Futsal Ekstraklasy). W swoim pierwszym meczu pokonała 2-1 Holiday Chojnice.

 

Wicemistrzowie

Największy sukces Pogoni to wicemistrzostwa Polski w sezonie 2013/14 i 2015/16. Smak wicemistrzostwa z Pogonią pamiętają między innymi: Marcin Mikołajewicz, Łukasz Żebrowski, Michał Kubik, Ołeksandr Szamotij, Łukasz Tubacki, Artur Jurczak, Mateusz Jakubiak, Daniel Maćkowiak czy Mateusz Gepert. Trzej ostatni najprawdopodobniej wystąpią w sobotę.

 

Różne ostatnie sezony

Cztery lata, kiedy wstępowaliśmy do Futsal Ekstraklasy, Pogoń zajęła przedostatnie, 11. miejsce, które powodowało, że powinni pożegnać się z najwyższą klasą rozgrywkową. Jednak w wyniku wycofania się Wisły Krakbet Kraków, Pogoń ostatecznie utrzymała się w Ekstraklasie, a w następnych rozgrywkach (2015/16) zdobyła srebrny medal, o czym wspominaliśmy. Dwa ostatnie sezony Pogoni to środek tabeli – miejsca 5. i 7.

 

Zaczęliśmy w 2011

Podczas gdy występowaliśmy jeszcze w rozgrywkach II ligi Futsalu, w 1/16 Pucharu Polski wylosowaliśmy Pogoń. Możliwość gry z zespołem z Ekstraklasy dodatkowo nas mobilizowała. Pogoń dała nam lekcję futsalu i wygrała w Pniewach 9-2 awansując do kolejnej rundy. Ten mecz z perpektywy boiska pamiętają zawodnicy występujący w Red Dragons do dziś: Patryk Hoły, Łukasz Frajtag, Adam Wachoński i Rafał Roj.

 

Korzystny bilans

Odkąd występujemy w Futsal Ekstraklasie, 8 razy mierzyliśmy się z drużyną ze Szczecina. Bilans wypada dla nas bardzo dobrze. Wygraliśmy 5 meczów, 1 zremisowaliśmy i 2 przegraliśmy. W meczach w Pniewach wygraliśmy 3 razy i raz przegraliśmy. Ostatni nasz mecz to pojedynek na początek rundy rewanżowej i nasze okazałe zwycięstwo 5-0. Trafienia dla naszego zespołu zanotowali: Adrian Skrzypek, Dominik Solecki, Piotr Błaszyk (x2) i Mateusz Kostecki. Skrót tego meczu poniżej:

 

Nieszczęsna końcówka

W marcu 2016 roku w telewizyjnym meczu graliśmy u siebie z Pogonią. Mecz raczej układał się po naszej myśli. Do przerwy był wprawdzie remis 2-2, a gola na 3-2 w 36. minucie zdobył Szymon Piasek. Kiedy wydawało się, że zdobędziemy komplet punktów, rywale w ostatniej minucie zdobyli dwie bramki (Michał Kubik i Daniel Maćkiewicz) i wyszarpali 3 punkty. Skrót tego spotkania poniżej:

 

Solecki pamięta

Jedynym zawodnikiem związanym z Red Dragons Pniewy i Pogonią 04 Szczecin jest Dominik Solecki. Po naszym debiutanckim sezonie w Futsal Ekstraklasie w sezonie 2014/15, sezon później przeniósł się do zespołu ze Szczecina. Dominik grał przez 2 sezony w Pogoni, po czym przeniósł się do Lex Kancelarii Słomniki i wrócił do Pniew.

 

Graliśmy w Pile

W przygotowaniach przedsezonowych zarówno nasza ekipa jak i Pogoń mierzyliśmy się w turnieju Piła Futsal Cup o Puchar Prezydenta Piły. Nie było nam dane mierzyć się bezpośrednio z Pogonią, bowiem trafiliśmy do dwóch różnych grup. Pogoń zajęła w swojej grupie drugie miejsce, tuż za Red Devils Chojnice. My natomiast swoją grupę wygraliśmy a w finale pokonaliśmy Red Devils. Pogoń zakończyła turniej na trzecim miejscu.

 

Zmiany w Pogoni

Oleksander Hirka, Bartosz Przygórzewski i Karol Czyszek – to nowi zawodnicy Pogoni sprowadzeni przez ten klub w przerwie przedsezonowej. Z klubem pożegnał się natomiast Artur Jurczak, który przez całą swoją futsalową karierę był związany z drużyną ze Szczecina.  

 

Uwaga na Hirkę, Prawuckiego i Jakubiaka

Przez wielu Pogoń skazywana była na porażkę z Acana Orłem i Gattą w dwóch pierwszych kolejkach Futsal Ekstraklasy. Jednak minimalna porażka w Jelczu-Laskowicach (3-4) i domowy remis z Gattą (4-4) pokazują, że w jest dużo sportowej jakości. Szczególnie w dwóch pierwszych kolejkach wyróżniła się trójka zawodników: Oleksandr Hirka, Konrad Prawucki i Mateusz Jakubiak. Cała trójka zdobywała po jednej bramce w obu spotkaniach. Jedno trafienie z Gattą dorzucił Mateusz Gepert.

 

Wrócić do 3-1

Odkąd występujemy w Futsal Ekstraklasie, trzy razy z rzędu w trzecich kolejkach wygrywaliśmy i za każdym razem wynikiem 3-1 (z GAF-em Gliwice, AZS-em UŚ Katowice i Pogonią). Wszystkie te mecze graliśmy w Pniewach. Seria została przerwana rok temu porażką z FC Toruń (1-2). Nie mamy nic przeciwko, żeby wrócić do dobrej serii. Wynik 3-1 bierzemy w ciemno.

 

Sędziowie i kursy

Mecz Red Dragons z Pogonią poprowadzą sędziowie z Wałbrzycha: Damian Grabowski i Tomasz Biel. Trzecim sędzią będzie Sebastian Kwaśny z Legnicy a sędzią czasowym Mateusz Tarnowy ze Świebodzina. Sędzia Grabowski prowadził starcie Pogoni z Gattą w 2. kolejce, kiedy to padł remis 4-4. Jesteśmy faworytem meczu. Kurs na nasze zwycięstwo w STS-ie to 1,40, na remis 5,25 a na zwycięstwo gości 4,85. Początek meczu w sobotę o godzinę 18:00 w Hali Sportowo – Widowiskowej w Pniewach.

12. KOLEJKA FUTSAL EKSTRAKLASY 2018/19

CLEAREX CHORZÓW

VS.

RED DRAGONS PNIEWY

12 STYCZNIA (SOBOTA), GODZINA DO USTALENIA

Search

2018  Red Dragons Pniewy - futsal is better   globbers joomla template