Sytuacja ligowa na dwie kolejki przed końcem rundy zasadniczej

Nasze zwycięstwo nad Piastem niemal w 100% przypieczętowało nasz awans do „grupy mistrzowskiej”. W artykule analiza sytuacji ligowej na 2 kolejki przed końcem pierwszej fazy i krótka analiza naszej sytuacji ligowej.

 

Na początku rzut okiem na ligową tabelę:

1. Rekord Bielsko-Biała 60 pkt.

2. Gatta Active Zduńska Wola 41 pkt.

3. FC Toruń 40 pkt.

4. Clearex Chorzów 36 pkt.

5. Piast Gliwice 33 pkt.

6. Red Dragons 31 pkt.

7. MOKS Słoneczny Stok Białystok 25 pkt.

8. Pogoń 04 Szczecin 20 pkt.

9. AZS UG Gdańsk 17 pkt.

10. AZS UŚ Katowice 16 pkt.

11. MKF Solne Miasto Wieliczka 11 pkt.

12. Lex Kancelaria Słomniki

 

20. kolejka przyniosła nam kolejne rozstrzygnięcia. Co po tej kolejce wiemy na pewno?

- Pogoń 04 Szczecin straciła szanse na awans do „grupy mistrzowskiej”. Na zajęcie siódmego miejsca ma 1% szans.

- Piast Gliwice na pewno w „grupie mistrzowskiej” zagra 2 mecze u siebie i 3 na wyjeździe (stracił bowiem szanse na wyprzedzenie FC Toruń, które premiowałoby dodatkowym meczem w Gliwicach).

- Clearex Chorzów na pewno nie wyprzedzi Gatty (co było już pewne przed tą kolejką), a szansa, że zakończą sezon przed FC Toruń wynosi 7%.

- FC Toruń zbliżył się do Gatty na 1 punkt. Należy mieć na uwadze fakt, że Gatta zgarnie w następnej kolejce 3 punkty za pojedynek z Kancelarią Słomniki. Szansa na to, że torunianie miną jeszcze wicemistrzów Polski wynosi 7%.

- MKF Solne Miasto Wieliczka na pewno nie wyprzedzi AZS-u UG Gdańsk w fazie zasadniczej. Na przeskoczenie innego akademickiego zespołu (AZS UŚ Katowice) ma 4% szans.

- MOKS Białystok ma już tylko iluzoryczne szanse na awans do „grupy mistrzowskiej” (1%). Szerzej o tym poniżej.

 

Powyższe wyliczenia biorą się z rachunku prawdopodobieństwa i nie uwzględniają sił poszczególnych zespołów. Tak samo przedstawione to zostanie poniżej, przy okazji analizy naszej sytuacji ligowej.

 

W poprzednim artykule napisaliśmy, że w przypadku pokonania Piast Gliwice mamy 99% szans na końcowe wyprzedzenie MOKSu Białystok w ligowej tabeli. Jedyny niekorzystny dla nas scenariusz zakłada nasze porażki z Solnym Miastem Wieliczką (na wyjeździe) i Clearexem Chorzów (u siebie) przy jednoczesnych zwycięstwach białostoczan z AZS-em UG Gdańsk i FC Toruń (oba wyjazdowe pojedynki). Chyba ciężko sobie wyobrazić taką sytuację.

 

Dzięki zwycięstwu nad Piastem Gliwice zbliżyliśmy się do rywali na 2 punkty. Piast w ostatniej kolejce zgarnie jednak 3 punkty za mecz z Kancelarią Słomniki. Powoduje to, że musimy oba mecze wygrać, by ostatecznie skończyć sezon wyżej od nich. W następnej kolejce gliwiczanie pojadą do Bielska-Białej na mecz z Rekordem, który jeszcze nie stracił punktów. Sytuacja jest prosta. Wygrywamy dwa najbliższe mecze (z Solnym Miastem w Wieliczce i z Clearexem u siebie) i liczymy na to, że Rekord pójdzie za ciosem i nie potknie się w starciu z Piastem i na pewno znajdziemy się nad gliwiczanami w tabeli. Szansa na to wynosi 7%.

 

6% prawdopodobieństwo zakłada, że ostatecznie wyprzedzimy Clearex. Aktualnie chorzowianie mają 5 punktów więcej od nas. W nadchodzący weekend zagrają u siebie z AZS-em UŚ Katowice. Chyba ciężko będzie o inny scenariusz niż zwycięstwo rozpędzonej ekipy z Chorzowa. Jeśli Clearex wygra, to już na pewno znajdziemy się niżej w tabeli od nich. Ale w przypadku, gdy przegrają pojedynek z AZS-em UŚ, wszystko będzie zależne od nas, bowiem dwa zwycięstwa (nad Solnym Miastem i Clearexem) pozwolą nam wyprzedzić chorzowian. Ciekawie ma się sytuacja w przypadku, gdy Clearex zremisuje z Katowicami. Wówczas w razie naszego ewentualnego zwycięstwa w Wieliczce musimy wygrać u siebie z chorzowianami różnicą minimum 5 bramek (lub 4-0), by znaleźć się nad nimi w tabeli. 

8. KOLEJKA FUTSAL EKSTRAKLASY 2018/19

RED DRAGONS PNIEWY

VS.

AZS UG GDAŃSK

18 LISTOPADA (NIEDZIELA), GODZINA 18:00

Search

2018  Red Dragons Pniewy - futsal is better   globbers joomla template