Sytuacja ligowa na 3 kolejki przed końcem – grupa „spadkowa”

W ostatnim artykule analizą została poddana górna część ligowej tabeli. Sprawdźmy zatem, jak sytuacja przedstawia się w dolnych rejonach.

 

Przypomnijmy, że do końca rozgrywek Futsal Ekstraklasy 2017/18 zostały jeszcze 3 kolejki. Później zespoły z miejsc 1-6 zagrają o medale, natomiast ekipy, które zajmą miejsca 7-11 będą walczyły o uniknięcie spadku i barażu.

 

Tabela po 20 kolejkach Futsal Ekstraklasy (zespoły z miejsc 7-11):

6. Red Dragons Pniewy 28 pkt.

7. MOKS Słoneczny Stok Białystok 22 pkt.

8. Pogoń 04 Szczecin 20 pkt.

9. AZS UG Gdańsk 17 pkt.

10. AZS UŚ Katowice 15 pkt.

11. MKF Solne Miasto Wieliczka 10 pkt.

 

Na pewno w grupie „spadkowej” zagrają: AZS UG Gdańsk, AZS UŚ Katowice i Solne Miasto Wieliczka. Przypomnijmy, że przez wycofanie się z rozgrywek Lex Kancelarii Słomniki, w grupie tej zagra 5 zespołów. Zatem do wymienionych wyżej zespołów dołączą jeszcze dwie drużyny. A będą to: Pogoń 04 Szczecin, MOKS Słoneczny Stok Białystok albo Red Dragons Pniewy.

 

W poprzedniej analizie sprawdziliśmy, który z zespołów ma większe szanse na zajęcie 6 miejsca. Nasza drużyna ma 91%, że zakończy rozgrywki przed MOKS-em Białystok. Do walki o górną część tabeli może włączyć się jeszcze Pogoń, ale to mało realny scenariusz. Dokładniej rzecz biorąc Pogoń ma 0,14% szans, że znajdzie się po 22 kolejkach wyżej niż Red Dragons (1 scenariusz na 729 możliwe).

 

Największe szanse na zajęcie 7. miejsca ma MOKS Słoneczny Stok Białystok. Białostoczanie mają atut w postaci 3 punktów, które zostaną im przyznane w nadchodzącej kolejce przez wycofanie się ekipy ze Słomnik. Przewaga nad kolejną w tabeli Pogonią wynosi 2 punkty, ale szczecinianie wydaje się, że mają trudniejszy terminarz, o czym za chwilę.

 

Wspomniana ekipa ze Szczecina zagra jeszcze u siebie z FC Toruń i Clearexem, a także pojedzie do Katowic na mecz z miejscowym AZS-em UŚ. Pogoni trudno będzie wyprzedzić MOKS nie tylko ze względu na to, że białostoczanom zostaną jeszcze dopisane 3 punkty. W przypadku równej liczby punktów znajdą się za MOKS-em, bo mają gorszy bilans bezpośrednich meczów. Tuż za Pogonią w tabeli jest AZS UG ze stratą 3 punktów. Tym razem atut w przypadku równej liczby punktów należy do Pogoni. Wydaje się zatem, że to Pogoń 04 Szczecin jest „faworytem” do zajęcia 8. miejsca po pierwszej fazie.  

Pomimo tego, że w aktualnie w tabeli w „pojedynku drużyn akademickich” wyżej jest AZS UG, to naszym zdaniem AZS UŚ Katowice znajdzie się po 22 kolejkach wyżej w tabeli od gdańszczan. Dlaczego?

Terminarz AZS-u UŚ Katowice: Solne Miasto (dom), Clearex (wyjazd), Pogoń (dom)

Terminarz AZS-u UG Gdańsk: Toruń (wyjazd), MOKS (dom), Gatta (wyjazd)

Rozkład gier działa na korzyść katowiczan. Gdańszczanie mają wprawdzie w tej chwili 2 punkty przewagi nad ekipą z Katowic, ale zagrają jeszcze na bardzo trudnych terenach w Toruniu i Zduńskiej Woli. Najbardziej muszą liczyć na ewentualne zwycięstwo nad MOKS-em (choć i tu będzie bardzo trudno biorąc pod uwagę fakt, że białostoczanie o niebo lepiej radzą sobie na wyjazdach). AZS UŚ, chcąc wyprzedzić akademików z Gdańska, nie może potknąć się z Solnym Miastem i musi liczyć na pokonanie Pogoni albo sprawienie niespodzianki z Clearexem. Chociaż w przypadku gdy AZS UG nie zapunktuje już do końca fazy głównej, wystarczą im „tylko” trzy oczka. Dodatkowo katowiczanie dwukrotnie w tym sezonie pokonali gdańszczan, co powoduje, że mają nad nimi bardziej korzystny bilans. Zatem AZS UŚ Katowice zakończy naszym zdaniem rozgrywki na 9. miejscu, a AZS UG Gdańsk na 10.

 

W najgorszej sytuacji jest MKF Solne Miasto Wieliczka. Ekipa z Małopolski ma serię 9 meczów bez zwycięstwa (nie wliczając punktów za Lex Kancelarię Słomniki). Trudno zatem sądzić, że wyprzedzą w tabeli AZS UŚ (aktualnie 5 punktów straty) czy tym bardziej AZS UG (7 punktów mniej). Chociaż kto wie? Może po ewentualnym zwycięstwie w następnej kolejce nad AZS-em UŚ pójdą za ciosem i pokonają we własnej hali naszą drużynę i opuszczą dzięki temu strefę spadkową? W ostatniej kolejce grają z Rekordem.

12. KOLEJKA FUTSAL EKSTRAKLASY 2018/19

CLEAREX CHORZÓW

VS.

RED DRAGONS PNIEWY

12 STYCZNIA (SOBOTA), GODZINA DO USTALENIA

Search

2018  Red Dragons Pniewy - futsal is better   globbers joomla template