Sytuacja ligowa na 3 kolejki przed końcem – grupa „mistrzowska”

Korzystając z przerwy świątecznej, przyjrzyjmy się aktualnej tabeli ligowej i przeanalizujmy sytuację przed podziałem na grupę „mistrzowską” i „spadkową”. W pierwszej części naszej analizy walka o górną część tabeli.

 

Przypomnijmy, że do końca rozgrywek Futsal Ekstraklasy 2017/18 zostały jeszcze 3 kolejki. Później zespoły z miejsc 1-6 zagrają o medale, natomiast ekipy, które zajmą miejsca 7-11 będą walczyły o uniknięcie spadku i barażu.

 

Tabela po 20. kolejkach Futsal Ekstraklasy (zespoły walczące o grupę „mistrzowską”):

1. Rekord Bielsko-Biała 57 pkt.

2. Gatta Active Zduńska Wola 41 pkt.

3. FC Toruń 37 pkt.

4. Clearex Chorzów 33 pkt.

5. Piast Gliwice 33 pkt.

6. Red Dragons Pniewy 28 pkt.

7. MOKS Słoneczny Stok Białystok 22 pkt.

8. Pogoń 04 Szczecin 20 pkt.

 

Pewni występów w najlepszej szóstce są: Rekord, Gatta, FC Toruń, Clearex i Piast. Wciąż trwa walka o ostatnie miejsce. Popatrzmy na sytuację każdej z drużyn z górnej części tabeli.

 

Na trzy kolejki przed końcem pierwszej fazy liderem rozgrywek jest Rekord Bielsko-Biała z kompletem 57 punktów. Mistrzowie Polski mogą być spokojni, bowiem na pewno utrzymają swoje miejsce i w grupie „mistrzowskiej” będą najbardziej uprzywilejowani.

 

Na 99% procent na drugim miejscu rozgrywki zakończy Gatta Active Zduńska Wola. Przewaga nad trzecim zespołem z Torunia wynosi 4 punkty, jednak Gattcie zostaną dopisane jeszcze 3 punkty, dzięki temu, że w terminarzu mają jeszcze na rozkładzie Lex Kancelarię Słomniki, która wycofała się z rozgrywek. Ekipa ze Zduńskiej Woli ma wprawdzie jeszcze ciężki mecz z Rekordem, ale czeka ich także mecz domowy z AZS-em UG Gdańsk, a Gatta (obok Rekordu) w tym sezonie nie straciła jeszcze punktów u siebie.

 

Wydaje się, że trzecie miejsce przypadnie ekipie FC Toruń. Na rozkładzie ekipa z województwa Kujawsko – Pomorskiego ma jeszcze 3 ekipy z dolnej części tabeli: AZS UG i MOKS (u siebie) i Pogoń (na wyjeździe). Przewaga torunian nad Clearexem i Piasem wynosi 4 punkty.

 

Najciekawiej zapowiada się walka o czwarte miejsce. Zarówno Clearex Chorzów jak i Piast Gliwice mają po tyle samo punktów. Tracą do FC Toruń 4 punkty i mają przewagę nad Red Dragons Pniewy 5 punktów. W przypadku równej liczby punktów wyżej w tabeli sklasyfikowany zostanie Clearex.

Chorzowian czekają następujące mecze: Pogoń (wyjazd), AZS UŚ (dom), Red Dragons (wyjazd).

Piast zagra jeszcze z: Red Dragons i Rekordem (na wyjeździe) i dodatkowo dopisane im zostaną 3 punkty za mecz z ekipą ze Słomnik.

Nie licząc meczów z naszą drużyną (obie ekipy z nami zagrają na wyjeździe), to Piastowi ciężko będzie urwać choćby punkt w starciu z Rekordem. Wydaje nam się, że Clearex zdobędzie minimum 3 punkty w meczach z Pogonią i AZS-em UŚ, dzięki czemu wydają się faworytem w wyścigu o czwarte miejsce.

 

Wciąż trwa walka o szóste miejsce pomiędzy Red Dragons Pniewy a MOKS-em Słoneczny Stok Białystok. Teoretycznie do walki o szóstkę może włączyć się jeszcze Pogoń 04 Szczecin, ale musiałaby wygrać swoje wszystkie mecze i liczyć na to, że nasza drużyna nie zdobędzie ani jednego punktu z trzech ostatnich meczach.

 

Popatrzmy na terminarz i analizę procentową naszej drużyny i MOKS-u.

Terminarz Red Dragons: Piast (dom), Solne Miasto (wyjazd), Clearex (dom)

Terminarz MOKS-u: 3 punkty za mecz z Lex Kancelarią, AZS UG (wyjazd), FC Toruń (wyjazd).

 

Nas czekają dwa mecze domowe z drużynami pewnymi gry w czołowej szóstce i wyjazd do Wieliczki na spotkanie z ostatnim w tabeli MKF-em Solne Miasto. MOKS dopisze sobie 3 punkty, ale czekają go dwa wyjazdy. O ile z AZS-em UG mają realne szanse na punkty, to w meczu z FC Toruń będą mieli bardzo ciężko. Na korzyść białostoczan działa fakt, że w przypadku równej liczby punktów, to oni będą przed nami w ligowej tabeli.

 

Dużo zależy od najbliższej kolejki i naszego meczu z Piastem.

a) jeśli wygramy ten mecz, to:

mamy 99% szans na przeskoczenie w tabeli MOKS (jedyny przypadek, kiedy białostoczanie wskoczą przed nas w tabeli to ich dwa wyjazdowe zwycięstwa przy naszym zerowym dorobku.

b) jeśli zremisujemy z Piastem, to:

Mamy 91% szans na ostateczne wyprzedzenie MOKS. Będzie 7 możliwość, kiedy beniaminek Ekstraklasy nas przeskoczy.

c) jeśli przegramy z Piastem w najbliższej kolejce, to:

Mamy 83% szans, by być w tabeli przed MOKS-em. Będzie wówczas 14 niekorzystnych dla nas scenariuszy.

 

Reasumując – prawdopodobieństwo pokazuje, że jest 243 możliwości na 3 kolejki przed końcem w naszym wewnętrznym wyścigu z MOKS-em Słoneczny Stok Białystok o czołową szóstkę. Aż 221 z nich daje nam awans (to 91%). Ale podobnie sytuacja wyglądała przed rokiem, kiedy mieliśmy na wyciągnięcie ręki grę w naszej szóstce po pierwszej fazie. Ostatecznie się nie udało. Dlatego najlepiej skupić się na grze i nie przywiązywać większej wagi do wyliczeń.

12. KOLEJKA FUTSAL EKSTRAKLASY 2018/19

CLEAREX CHORZÓW

VS.

RED DRAGONS PNIEWY

12 STYCZNIA (SOBOTA), GODZINA DO USTALENIA

Search

2018  Red Dragons Pniewy - futsal is better   globbers joomla template